Blog

Fibromialgia - kiedy boli całe ciało

05-01-2023
Fibromialgia jest mało znaną chorobą zaliczaną do schorzeń reumatycznych, charakteryzującą się przewlekłym bólem mięśni i stawów, chronicznym zmęczeniem, bezsennością, a nawet depresją.  
Czytaj więcej

Czym jest metatarsalgia Mortona

30-12-2022
Nerwiak Mortona, neuralgia Mortona, nerwiak międzypalcowy to tylko niektóre określenia na chorobę po raz pierwszy opisaną już w 1835 roku. To dokuczliwe schorzenie daje o sobie znać z każdym krokiem...
Czytaj więcej

Osteoporoza, choroba kruchych kości?

23-12-2022
Osteoporoza to choroba układu szkieletowego. Na skutek zmniejszenia gęstości mineralnej kości ich struktura zaczyna przypominać sito, stąd też dawna nazwa tej choroby – rzeszotowienie kości.
Czytaj więcej

Czym jest i jak objawia się polimialgia reumatyczna?

12-12-2022
Polimialgia reumatyczna (PMR) jest autoimmunologiczną chorobą zapalną. Dotyka zazwyczaj osoby po 50. roku życia, przy czym dwukrotnie częściej są to kobiety.
Czytaj więcej

Jak zdiagnozować i leczyć chondromalację rzepki

05-12-2022
Chondromalacja rzepki, zwana także rozmiękaniem chrząstki rzepki, to jedno z najczęstszych schorzeń kolana, które w szczególności dotyka ludzi młodych.
Czytaj więcej

Czym są entezopatie?

24-11-2022
Czy wiesz, że przeciążenia, naprężenia i mikrourazy mogą powodować niekorzystne dla nas zmiany miejsc, w których przyczepy ścięgien, więzadeł i torebki stawowej łączą się z kośćmi. Nie biorąc pod uw...
Czytaj więcej

Movember - miesiąc męskiego zdrowia intymnego

08-11-2022
To trwająca cały miesiąc akcja znana jest pod hasłem Movember, które stanowi połączenie angielskich słów moustache – wąsy i november - listopad.
Czytaj więcej

Łokieć tenisisty i golfisty – rozpoznanie i leczenie

04-11-2022
Łokieć tenisisty i łokieć golfisty mimo swych nazw nie są schorzeniami, które dotykają jedynie sportowców. Co raz częściej cierpią na nie osoby, które zbyt wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej pracując na komputerze. Oba te schorzenia po odpowiedniej diagnostyce w dużej mierze leczy się poprzez odpowiednią rehabilitację.
Czytaj więcej

Radiologia i zadania radiologa

29-09-2022
Przy obecnym rozwoju medycyny aż trudno nam sobie wyobrazić diagnostykę wielu chorób bez badań z zakresu obrazowania radiologicznego. Jest ono wykorzystywane na każdym etapie leczenia zaczynając od rozpoznania choroby, poprzez postępy w czasie jej leczenia, a kończąc na wykrywaniu powikłań. Czym zatem jest radiologia?
Czytaj więcej

USG jąder – temat tabu

12-08-2022
Choroby jąder mogą się pojawić w każdym wieku dlatego niezwykle ważne jest aby pamiętać o badaniach profilaktycznych.
Czytaj więcej