Blog

Movember - miesiąc męskiego zdrowia intymnego

08-11-2022
To trwająca cały miesiąc akcja znana jest pod hasłem Movember, które stanowi połączenie angielskich słów moustache – wąsy i november - listopad.
Czytaj więcej

Łokieć tenisisty i golfisty – rozpoznanie i leczenie

04-11-2022
Łokieć tenisisty i łokieć golfisty mimo swych nazw nie są schorzeniami, które dotykają jedynie sportowców. Co raz częściej cierpią na nie osoby, które zbyt wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej pracując na komputerze. Oba te schorzenia po odpowiedniej diagnostyce w dużej mierze leczy się poprzez odpowiednią rehabilitację.
Czytaj więcej

Radiologia i zadania radiologa

29-09-2022
Przy obecnym rozwoju medycyny aż trudno nam sobie wyobrazić diagnostykę wielu chorób bez badań z zakresu obrazowania radiologicznego. Jest ono wykorzystywane na każdym etapie leczenia zaczynając od rozpoznania choroby, poprzez postępy w czasie jej leczenia, a kończąc na wykrywaniu powikłań. Czym zatem jest radiologia?
Czytaj więcej

USG jąder – temat tabu

12-08-2022
Choroby jąder mogą się pojawić w każdym wieku dlatego niezwykle ważne jest aby pamiętać o badaniach profilaktycznych.
Czytaj więcej

Badanie naczyń krwionośnych tomografem komputerowym

05-08-2022
Badanie naczyń krwionośnych tomografem komputerowym nazywamy angiografią TK lub w skrócie angio TK. Słowo „angiografia” powstało poprzez połączenie ze sobą dwóch greckich wyrazów „ angeion ” i „ gra...
Czytaj więcej

Angiografia TK - nieinwazyjna alternatywa dla koronografii

28-07-2022
Chorym na niedokrwienie serca czy do oceny zaawansowania i lokalizacji zmian w tętnicach wieńcowych lekarze zalecają wykonanie koronarografii.
Czytaj więcej

Wykorzystanie tomografu komputerowego w diagnostyce chorób klatki piersiowej i śródpiersia

21-07-2022
Warto wiedzieć, że tomografia komputerowa klatki piersiowej jest dużo dokładniejsza niż rentgen czy USG tego obszaru, a do tego szybsza i tańsza od rezonansu magnetycznego. Pierwszy tomograf komputerowy w naszym kraju posiadał Poznań od 1978 roku. Jednak jak wynika z danych OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 17,2 tomografów.
Czytaj więcej

Tomografia komputerowa w diagnostyce zapalenia zatok

08-07-2022
Często mamy problem z rozpoznaniem różnicy między zwykłym katarem a zapaleniem zatok. Jednak gdy katar jest wyjątkowo uporczywy i długotrwały, a do tego towarzyszy mu ból głowy lub twarzy, gorączka,...
Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiedy i po co go wykonywać?

23-06-2022
Długie godziny spędzone w złej pozycji przed komputerem czy w szkolnej ławce skutkują odczuwaniem nieustającego bólu kręgosłupa. Z czasem staje się on nie do wytrzymania, a wówczas niezbędna jest wi...
Czytaj więcej

Zespół cieśni nadgarstka - jedna z najczęściej spotykanych neuropatii

10-06-2022
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z najczęściej spotykanych neuropatii, którą obecnie spokojnie możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.
Czytaj więcej