Blog

Badanie naczyń krwionośnych tomografem komputerowym

05-08-2022
Badanie naczyń krwionośnych tomografem komputerowym nazywamy angiografią TK lub w skrócie angio TK. Słowo „angiografia” powstało poprzez połączenie ze sobą dwóch greckich wyrazów „ angeion ” i „ gra...
Czytaj więcej

Angiografia TK - nieinwazyjna alternatywa dla koronografii

28-07-2022
Chorym na niedokrwienie serca czy do oceny zaawansowania i lokalizacji zmian w tętnicach wieńcowych lekarze zalecają wykonanie koronarografii.
Czytaj więcej

Wykorzystanie tomografu komputerowego w diagnostyce chorób klatki piersiowej i śródpiersia

21-07-2022
Warto wiedzieć, że tomografia komputerowa klatki piersiowej jest dużo dokładniejsza niż rentgen czy USG tego obszaru, a do tego szybsza i tańsza od rezonansu magnetycznego. Pierwszy tomograf komputerowy w naszym kraju posiadał Poznań od 1978 roku. Jednak jak wynika z danych OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypada średnio 17,2 tomografów.
Czytaj więcej

Tomografia komputerowa w diagnostyce zapalenia zatok

08-07-2022
Często mamy problem z rozpoznaniem różnicy między zwykłym katarem a zapaleniem zatok. Jednak gdy katar jest wyjątkowo uporczywy i długotrwały, a do tego towarzyszy mu ból głowy lub twarzy, gorączka,...
Czytaj więcej

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – kiedy i po co go wykonywać?

23-06-2022
Długie godziny spędzone w złej pozycji przed komputerem czy w szkolnej ławce skutkują odczuwaniem nieustającego bólu kręgosłupa. Z czasem staje się on nie do wytrzymania, a wówczas niezbędna jest wi...
Czytaj więcej

Zespół cieśni nadgarstka - jedna z najczęściej spotykanych neuropatii

10-06-2022
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z najczęściej spotykanych neuropatii, którą obecnie spokojnie możemy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.
Czytaj więcej

Zespół de Quervaina – schorzenie smartfonowców

03-06-2022
Jak pokazują statystyki „kciuk matki” to obecnie drugie najczęściej  występujące schorzenie w obrębie kończyny górnej, za raz po zespole cieśni nadgarstka.
Czytaj więcej

USG ślinianek – kiedy i po co je wykonywać

26-05-2022
Mało kto wie, że nowotwory ślinianek stanowią 3–6% guzów rozwijających się w obrębie głowy i szyi. Jak pokazują statystyki w śliniankach przyusznych występuje około 80% nowotworów ślinianek, z czego aż 10–17% stanowią zmiany złośliwe.
Czytaj więcej

USG tkanek miękkich

18-05-2022
Kilka razy pisaliśmy już o badaniach USG. Było o USG: tarczycy , jamy brzusznej i piersi . Tym razem chcemy skupić się na przybliżeniu Wam badania USG tkanek miękkich. USG tkanek miękkich pozwala ...
Czytaj więcej

Rak tarczycy - najczęściej występujący nowotwór złośliwy gruczołów wydzielania wewnętrznego

08-04-2022
Rak tarczycy to coraz częstszy nowotwór, który w Polsce odpowiada za ok. 4,2 tys. zachorowań rocznie. Jak pokazują statystyki 9 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Czytaj więcej