Jakie są korzyści z badania piersi z wykorzystaniem technologii ABUS?

Automatyczna Ultrasonografia Piersi (ABUS, ang. Automated Breast Ultrasound) to zaawansowana technologia obrazowania medycznego, która rewolucjonizuje diagnostykę raka piersi. Technologia ta polega na automatycznym skanowaniu całej piersi za pomocą specjalnie zaprojektowanego przetwornika ultradźwiękowego. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, co eliminuje subiektywne błędy związane z ręcznym prowadzeniem głowicy ultrasonograficznej.
 


ABUS tworzy trójwymiarowe obrazy piersi, które są następnie analizowane przez zaawansowane algorytmy komputerowe. System ten umożliwia dokładne odwzorowanie struktury wewnętrznej piersi, co znacząco zwiększa dokładność diagnostyczną w porównaniu do tradycyjnych dwuwymiarowych ultrasonografii. Technologia ta jest wykorzystywana przede wszystkim do wykrywania zmian patologicznych w gęstej tkance piersi, gdzie tradycyjne metody obrazowania mogą być niewystarczające. Zasada działania badania ABUS opiera się na trzech filarach: automatycznym skanowaniu, generowaniu trójwymiarowych obrazów oraz analizie i interpretacji wyników.

 

JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z BADANIA ABUS?

Badanie USG 3D (ABUS) staje się coraz bardziej popularne w diagnostyce raka piersi, zwłaszcza u kobiet z gęstą tkanką piersi. Jest to technologia, która wykorzystuje zaawansowane techniki ultrasonograficzne do tworzenia trójwymiarowych obrazów piersi. Dzięki swoim unikalnym zaletom, ABUS przynosi korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

 

KORZYŚCI DLA PACJENTÓW

 1. Wykrywanie raka piersi w gęstej tkance
  ABUS jest szczególnie skuteczny w wykrywaniu raka piersi u kobiet z gęstą tkanką piersi, gdzie tradycyjna mammografia może być mniej skuteczna. Gęsta tkanka piersi może maskować zmiany nowotworowe, co utrudnia ich wykrycie za pomocą standardowych metod. ABUS dzięki trójwymiarowym obrazom umożliwia lepszą wizualizację struktury piersi i zwiększa szanse na wczesne wykrycie raka.

 2. Bezpieczeństwo i komfort
  ABUS nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, co czyni go bezpieczniejszym w porównaniu do mammografii, czy tomografii komputerowej. Dla wielu pacjentek badanie ABUS jest także bardziej komfortowe, ponieważ nie wymaga ucisku piersi, co jest często źródłem dyskomfortu podczas mammografii.

 3. Skrócenie czasu diagnozy
  Dzięki zaawansowanym algorytmom przetwarzania obrazów, ABUS pozwala na szybkie i dokładne wykrycie zmian patologicznych. Szybsza diagnoza oznacza możliwość wcześniejszego rozpoczęcia leczenia, co jest kluczowe dla poprawy rokowań u pacjentów z rakiem piersi.


KORZYŚCI DLA LEKARZY

 1. Lepsza wizualizacja zmian patologicznych
  Trójwymiarowe obrazy uzyskiwane dzięki ABUS umożliwiają lekarzom dokładniejszą ocenę struktury piersi. Ułatwia to wykrycie niewielkich zmian, które mogą być trudne do zidentyfikowania przy użyciu tradycyjnych metod. ABUS pozwala na bardziej precyzyjną lokalizację guzków i innych nieprawidłowości. Invenia ABUS 2.0 oparta na cSound Imageformer wykorzystuje technologię przetwornika Reverse Curve™, która została zaprojektowana tak, aby dopasowywać się do kobiecej anatomii. Funkcja Compression Assist zapewnia 3 poziomy kompresji. Funkcje te zapewniają pacjentowi komfort, pomagają utrzymać kontakt brzegowy z piersią oraz zapewniają wyjątkową jakość i powtarzalność obrazu.

 2. System Scan Station Invenia™ ABUS
  Specjalnie zaprojektowana głowica umożliwia lepsze pokrycie tkanki dzięki większej liczbie widoków oraz możliwość skanowania punktowego. Rozszerzone opcje przeglądania obrazów obejmują podgląd poprzeczny i automatyczny przegląd CINE, a trzy rozszerzone ustawienia głębokości – pozwalają uzyskać odpowiednią głębokość dzięki dodanym ustawieniom (2,5, 3,0 i 6,0 cm).

 3. Zwiększenie skuteczności badań przesiewowych
  Włączenie ABUS do programów badań przesiewowych może zwiększyć skuteczność wykrywania raka piersi, zwłaszcza u kobiet z gęstą tkanką piersi. Lepsza wykrywalność przekłada się na poprawę wyników leczenia i zmniejszenie liczby przypadków zaawansowanego raka piersi. Dodatkowe badania przesiewowe ABUS pozwalają wykryć wczesne, małe i uleczalne nowotwory. Pomiar całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną w okresie 3 lat, z uwzględnieniem kosztów badań przesiewowych i leczenia, doprowadził do ogólnych oszczędności ekonomicznych.

 4. Wielopłaszczyznowy widok
  Oprogramowanie Invenia ABUS Viewer umożliwia radiologowi przeglądanie trzech objętości piersi jednocześnie, zarówno w płaszczyźnie czołowej, jak i poprzecznej. Ocena struktur z wielu perspektyw poprawia wydajność czytania i pewność kliniczną. System dodatkowo umożliwia automatyczne przywołanie wyników z poprzedniego badania w celu porównania tego samego widoku.

 5. Algorytmy obrazowania
  Uwydatnianie tkanek, kompensacja cienia sutków, wykrywanie ściany klatki piersiowej i wykrywanie granicy piersi mają na celu wyeliminowanie czynników rozpraszających i skupienie uwagi radiologa na najważniejszych danych – anatomii.

 6. Redukcja liczby biopsji
  Dokładniejsze obrazowanie pozwala na lepszą ocenę charakteru zmian, co może zmniejszyć liczbę niepotrzebnych biopsji. Redukcja liczby inwazyjnych procedur diagnostycznych to korzyść zarówno dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej.

 7. Znaczący wpływ kliniczny
  System Invenia™ ABUS 2.0 wykazał względny wzrost wykrywalności nowotworów inwazyjnych o 57% w porównaniu z samą mammografią u kobiet z gęstą tkanką piersi. Wykrywanie większej liczby nowotworów na wcześniejszym etapie może potencjalnie prowadzić do niższej śmiertelności oraz zapewnić lepszą opiekę nad pacjentami. ABUS ma zarówno zastosowanie przesiewowe, jak i diagnostyczne, a także jest jedynym systemem zatwierdzonym przez FDA do badań przesiewowych kobiet z gęstą tkanką piersi na podstawie wieloośrodkowego, prospektywnego badania klinicznego z udziałem ponad 15 000 uczestników. W badaniu większość wykrytych mammograficznie nowotworów ukrytych to nowotwory inwazyjne, małe i bez przerzutów do węzłów chłonnych.

 8. Wsparcie dla lekarzy
  Automatyzacja i zaawansowane algorytmy analizy obrazów mogą wspierać lekarzy w interpretacji wyników. Systemy ABUS mogą automatycznie wykrywać podejrzane zmiany, co zmniejsza ryzyko przeoczenia i pomaga w dokładniejszej diagnostyce.

 

Badanie ABUS stanowi znaczący krok naprzód w diagnostyce raka piersi, przynosząc liczne korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Dzięki lepszej wykrywalności zmian w gęstej tkance piersi, większemu komfortowi pacjentek oraz wsparciu dla lekarzy, ABUS może znacząco przyczynić się do poprawy wyników leczenia raka piersi. Jego zastosowanie w programach badań przesiewowych oraz codziennej praktyce klinicznej może stanowić kluczowy element w walce z rakiem piersi.

Więcej na temat technologii ABUS i samego badania usg piersi 3D, możesz przeczytać na stronie: link


 

Uwaga,
informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.