Czy torbiele w piersiach są groźne?

Torbiele w piersiach wśród kobiet w Polsce to stosunkowo powszechny problem. Najczęściej występują u kobiet w wieku rozrodczym, przy czym częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że nawet połowa kobiet po 40. roku życia posiada torbiele w piersiach, u kobiet po 70. to już niemal 90% wszystkich przypadków.

CZYM SĄ TORBIELE?

Torbiel w piersiach to zamknięta, wypełniona płynem przestrzeń o workowatej strukturze w tkance piersi. Powstają na skutek nadmiernego rozrostu nabłonka w przewodach mlecznych. Nie jest to rak, a więc stanowi formę zmiany łagodnej. Torbiele są jednymi z najczęstszych przyczyn powstawania guzków w piersiach i zazwyczaj są wynikiem normalnych zmian w tkance piersi związanych z miesiączkowaniem i mających podłoże hormonalne. Mogą być różnej wielkości i często są odczuwalne jako miękkie lub nieco elastyczne guzki pod skórą. Niektóre są na tyle małe, że ciężko je wyczuć i wykrywane są jedynie podczas badań obrazowych, takich jak mammografia, ultrasonografia, czy rezonans magnetyczny.

Wiele kobiet z torbielami piersi nie doświadcza żadnych objawów. Zdarza się jednak, że niektóre większe torbiele bywają bolesne w zależności od dnia cyklu miesiączkowego. Leczenie torbieli piersi zależy od objawów oraz wielkości i charakteru torbieli. Wiele z nich nie wymaga interwencji medycznej i może zanikać samoistnie. W przypadku torbieli powodujących dyskomfort lub niepokój, mogą być one opróżniane za pomocą cienkoigłowej aspiracji, usuwane chirurgicznie lub z wykorzystaniem biopsji mammotomicznej. Torbiele powstające z uwagi na zaburzenia gospodarki hormonalnej, mogą być tez leczone farmakologicznie.

 

RODZAJE TORBIELI W PIERSIACH

Obecnie uważa się, że torbiele w piersiach nie są czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju raka. Mimo to, konieczne jest weryfikowanie ich natury, co zwykle odbywa się poprzez zastosowanie badań obrazowych, najczęściej USG (oraz bardziej zaawansowanego USG 3D).

  • torbiele proste – diagnozowane najczęściej (stanowią około 90% przypadków), składają się z cienkiej otoczki całkowicie wypełnionej płynem, zwykle stosuje się jedynie obserwację
  • torbiele złożone – zawierają zarówno płyn, jak i stałe fragmenty tkanki, a także mogą mieć ściany grubsze niż 1-2 mm, zazwyczaj wymagają dalszej diagnostyki, często poprzez biopsję aspiracyjną cienkoigłową, celem odróżnienia ich od guzów stałych
  • torbiele skomplikowane o nieregularnych granicach i bardziej mętną zawartością w porównaniu do torbieli prostych – w większości przypadków wymagają dalszej obserwacji lub przeprowadzenia szczegółowszej analizy, na przykład poprzez histopatologiczne badanie wycinka uzyskanego w biopsji

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA TORBIELI W PIERSIACH

Torbiele w piersiach mogą powstawać z różnych przyczyn. Najczęściej są to:

1. Zmiany hormonalne.
Torbiele często wiążą się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej i zmianami poziomu hormonów, szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym. Mogą one pojawiać się i zmieniać swój rozmiar w zależności od cyklu miesiączkowego.

2. Zapalenie gruczołów sutkowych
Infekcje lub zapalenia gruczołów sutkowych mogą prowadzić do powstawania torbieli.

3. Zablokowane przewody mleczne
Zablokowane lub zatkane przewody mleczne mogą prowadzić do gromadzenia się płynu i w konsekwencji do tworzenia torbieli.

4. Uszkodzenia tkanki
Mechaniczny uraz piersi może spowodować powstanie torbieli, gdy w miejscu uszkodzenia zgromadzi się płyn.

 

Należy zaznaczyć, że większość torbieli w piersiach jest łagodna i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian, takich jak nowa masa w piersi, zmiany w wyglądzie skóry piersi, wciągnięcie brodawki czy niezwykłe wycieki, zaleca się konsultację z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiednie badania diagnostyczne, aby ocenić charakter zmian i zdecydować o dalszym postępowaniu.