Żylaki kończyn dolnych

Na terenie Centrum Badań Klinicznych JCI, we współpracy z doświadczonym zespołem chirurgów naczyniowych wykonywane są:

W ramach prowadzonego programu badawczego istnieje możliwość odpłatnego, małoinwazyjnego leczenia żylaków za pomocą lasera wewnątrznaczyniowego (EndoVenous Laser Treatment, ang. EVLT). Zabiegi wykonywane są przy użyciu jednorazowego sprzętu. Zapewniamy pełną kwalifikację do zabiegów oraz komplet badań potrzebnych do ich wykonania, w tym badania ultrasonograficzne i laboratoryjne.


Na czym polega laserowe leczenie żylaków (EndoVenous Laser Treatment, ang. EVLT)?

Technika EVLT to jedna z najnowocześniejszych małoinwazyjnych metod przezskórnego leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega ona na naświetleniu za pomocą światła lasera odcinka naczynia, co prowadzi do jego obkurczenia i zamknięcia. Bezpośrednio przed zabiegiem wykonywane jest mapowanie żył, które w bardzo precyzyjny sposób określa ich lokalizację i połączenia. Do naczynia żylnego przez małe nacięcie w skórze wprowadza się jednorazowy, bardzo cienki światłowód, który jest podłączony do urządzenia emitującego światło. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym pod nadzorem anestezjologa. Do znieczulenia stosuje się pompę tumescencyjną, która umożliwia krótkotrwałe znieczulenie poprzez podawanie do światła naczynia płynu znieczulającego. Po zabiegu na operowaną kończynę zakładana jest pończocha uciskowa, która jest konieczna do utrwalenia efektu zamknięcia i procesu wygojenia leczonych naczyń. W dniu wykonania zabiegu pacjent wraca do domu bez konieczności hospitalizacji i pozostaje pod ambulatoryjną opieką chirurga. Zalecane jest chodzenie, a w ciągu kilku dni możliwy jest powrót do pełnej aktywności zawodowej. Bezpośrednio po zabiegu nie można samodzielnie prowadzić pojazdów mechanicznych.
 

Przed wykonaniem zabiegu EVLT należy:

  • Odbyć wizytę kwalifikującą do zabiegu.
  • Zgłosić się do Centrum Badań Klinicznych JCI 60 minut przed planowanym rozpoczęciem zabiegu (kontakt i dojazd)
  • Przynieść ze sobą dowód osobisty, dokumentację medyczną, wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, karty informacyjne leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, inną posiadaną dokumentację medyczną oraz okulary do czytania.
  • Wykonać następujące oznaczenia laboratoryjne we krwi: morfologia, sód, potas, magnez, kreatynina, glukoza na czczo, parametry krzepnięcia (APTT, INR). Wyniki są ważne 72h.
  • Nie jeść i nie pić na 6 godzin przed badaniem. Wcześniej pić wodę niegazowaną (min. 0,5l).