Jak się przygotować do badania USG jamy brzucha

Na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia, czyli w skrócie USG, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie obrazów przekrojów ciała ludzkiego w oparciu o zjawisko rozchodzenia się i odbicia fali ultradźwiękowej. Wykorzystywana jest w celu diagnozowania i rozpoznawania schorzeń, oraz monitorowania i oceny skuteczności leczenia. USG pozwala na ocenę stanu organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Z tego względu USG jest także jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które pozwala na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Badanie to jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Najczęściej wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach przy pomocy specjalnej głowicy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała. W niektórych przypadkach dla uzyskania lepszego obrazu stosuje się głowice wprowadzane naturalnymi otworami ciała (np. USG ginekologiczne). Wato też wiedzieć, że u kobiet w ciąży, USG jest głównym badaniem kontrolnym służącym do oceny rozwoju płodu.

 

USG jamy brzucha

Lekarze zalecają wykonanie USG brzucha Pacjentom, którzy skarżą się na ból w obrębie jamy brzusznej. W tym obszarze naszego ciała znajduje się wiele narządów dlatego niezbędne jest precyzyjne badanie, które pozwoli zlokalizować gdzie dokładnie znajduje się przyczyna bólu. USG jamy brzusznej pozwala monitorować między innymi choroby: wątroby, trzustki, śledziony, nerek, dróg żółciowych. Ponadto lekarze wykorzystują tę metodę do wyjaśnienia problemów z trawieniem czy nagłej utraty wagi. Warto wiedzieć, że USG jamy brzucha wykorzystywane jest również w diagnostyce chorób narządów rodnych i gruczołu krokowego. Podczas badania specjalista może na monitorze zobaczyć stany zapalne, guzy i zmiany nowotworowe. Może także ocenić ogólny stan badanych narządów.

 

Jak się przygotować do badania ultrasonograficznego jamy brzusznej:

 

 

 • Nie należy jeść na 6 godzin przed badaniem (w przypadku cukrzycy można zjeść lekkostrawne śniadanie)
 • Nie należy pić kawy na 6 godzin przed badaniem
 • Nie palić tytoniu przed badaniem
 • Aby umożliwić ocenę pęcherza moczowego i narządów miednicy wypić około litra wody niegazowanej na 1-2 godziny przed badaniem. Nie należy oddawać moczu gdyż przed badaniem powinno się odczuwać umiarkowane parcie na pęcherz.
 • W ciągu 3 dni poprzedzających badanie należy zażyć środki resorbujące gazy jelitowe (np. Espumisan 3 x dziennie po 2 kapsułki).

Dzień przed badaniem USG jamy brzusznej zaleca się zrezygnować z jedzenia:

 • świeżych warzyw i owoców
 • gotowanego grochu, fasoli, kapusty i wszelkiego rodzaju kasz
 • świeżego pieczywa
 • tłustych potraw w tym mięs
 • otrębów

Ponadto nie należy spożywać wszystkich innych produktów, o których Wiemy, że powodują u nas wzdęcia i zaparcia oraz pić napojów gazowanych.

 

Jak często można wykonywać USG jamy brzusznej?

Jak już wspomnieliśmy badanie ultrasonograficzne jest nieszkodliwe dla Pacjenta dlatego powinno być wykonywane tak często, jak tego potrzeba. Nawet gdy nie ma się żadnych problemów ze zdrowiem ani nie odczuwa bólu w obrębie jamy brzusznej, powinno się raz na dwa lata wykonywać profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej. Dzięki temu będziemy mieli szansę na wczesne wykrycie ewentualnych zmian oraz systematyczną ocenę naszych narządów wewnętrznych.

Kobiety w ciąży powinny wykonywać USG jamy brzusznej co najmniej 3 razy, czyli raz w każdym trymestrze. Dzięki systematycznie wykonywanemu badaniu ginekolog może ocenić:

 • czy dziecko rozwija się prawidłowo
 • jak dziecko ułożone jest w macicy
 • a także poznać jego płeć.