Wszystko co chcielibyście wiedzieć o tomografie komputerowym ale boicie się zapytać...

Jakie badania wykonuje się tomografem komputerowym?

Ze względu na wyjątkowo wszechstronny zakres zastosowań tomografia komputerowa jest jedną z podstawowych metodą obrazowania we wszystkich specjalnościach medycyny. Diagnostykę przy jej zastosowaniu stosuje się m.in.:

➡ w obrazowaniu urazów

➡ w badaniach głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej

➡ do obrazowania narządów wewnętrznych, w tym wątroby, trzustki, nerek

➡ w wykrywaniu zmian nowotworowych oraz krwawień i zatorów

➡ do nieinwazyjnego badania naczyń wieńcowych

➡ oraz do innych badań angiograficznych

Warto wiedzieć, że metoda ta pozwala na zobrazowanie tkanek i narządów z doskonałą dokładnością, dzięki której możliwe jest uwidocznienie struktur o niewielkich rozmiarach. Dla poprawnej diagnozy konieczne jest często podanie dożylnego lub w niektórych przypadkach doustnego środka kontrastowego.

 

 

Jak działa tomograf komputerowy? 

Tomograf komputerowy posiada jedną lub kilka lamp rentgenowskich, które z dużą prędkością obracają się wokół Pacjenta jednocześnie przesuwając się wzdłuż jego ciała. W trakcie tego ruchu lampy wykonują setki zdjęć RTG. W tym czasie Pacjent słyszy nieprzyjemne mechaniczne dźwięki. Zdjęcia robione są w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem dzięki czemu specjalny program po ich przeanalizowaniu jest w stanie połączyć je i z dużą dokładnością odtworzyć strukturę badanego narządu lub części ciała. Warto wiedzieć, że mimo iż osoba wykonująca badanie jest w innym pomieszczeniu Pacjent podczas jego trwania ma z nią cały czas kontakt poprzez interkom.

 

3 największe zalety badania tomografem komputerowym 

  • Jest nieinwazyjne i bezbolesne
  • Jest stosunkowo szybkie
  • Zgodnie z zasadą ALARA dawka promieniowania jest tak niska jak jest to możliwe

 

Jak się przygotować do badania tomografem komputerowym?

Bądźmy szczerzy, dla wielu osób badanie tomografem komputerowym samo z siebie jest stresujące. Jeśli jest to pierwsze takie badanie w życiu to dochodzi jeszcze strach przed nieznanym. Dlatego aby zmniejszyć poziom stresu warto wiedzieć jak się przygotować do takiego badania. Najważniejsze to wiedzieć, że badanie to jest zupełnie bezbolesne! Przed przystąpieniem do badania tomografem komputerowym, należy:
• Oznaczyć poziom kreatyniny oraz TSH w surowicy krwi - dotyczy TYLKO badań z podanym kontrastem. Wynik badania jest ważny 30 dni (w szczególnych przypadkach 7 dni).
• Nie jeść na 4 godziny przed badaniem - dotyczy TYLKO badań z podanym kontrastem
• Pić wodę niegazowaną w nieograniczonych ilościach
• Zgłosić się do ośrodka na 30 minut przed planowaną godziną badania
• Przynieść ze sobą dowód osobisty, dokumentację medyczną (poprzednie badania MR, TK, RTG, USG – opisy badań oraz CD/DVD, karty informacyjne leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, inną posiadaną dokumentację medyczną), okulary do czytania
• Leki zażywane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając wodą niegazowaną. UWAGA! Leki zawierające w swoim składzie metforminę należy odstawić na 48 godzin przed i po badaniu!
• Przed badaniem należy koniecznie powiadomić personel pracowni o chorobach nerek, chorobach tarczycy, cukrzycy, ciąży i karmieniu piersią. Odpowiedni kwestionariusz bezpieczeństwa jest dostępny w pracowni
Pamiętajcie, żeby po wykonanym badaniu z podaniem środka kontrastowego zwiększyć ilość spożycia płynów. Dzięki temu szybciej wydali się go z organizmu. 

 

Tomograf komputerowy w diagnostyce Covid-19 i powikłań po chorobie

Wszyscy wiemy już, że choroba Covid-19 wiąże się nie tylko z długotrwałym okresem niedyspozycji ale także z powikłaniami. Występują one zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Co ciekawe, powikłania mogą wystąpić zarówno u osób, które chorobę tę przeszły bezobjawowo jaki u tych, którzy przechodzili ją z ciężko.

Do głównych powikłań u dorosłych zalicza się:

• tzw. „mgłę mózgową” opisywaną jako problemy z orientacją i komunikacją, skłonność do zapominania i niezdolność skupienia się na dłuższy czas

• długotrwałe zmęczenie porównywane do zespołu chronicznego zmęczenia

• problemy sercowo-naczyniowe objawiające się dusznością wysiłkową

• powikłania neurologiczne takie jak: majaczenie i nietypowe wrażenia odczuwania nazywane parestezjami, wśród których wymieniane jest mrowienie skóry, kłucia, pieczenia, drętwienie kończyn i uczucie chłodu nie mające uzasadnienia temperaturą powietrza.

Obecnie osobom, które chorowały na Covid-19 zaleca się wykonanie tomografu komputerowego. Badanie to pozwala lekarzom na właściwą kontrolę stanu Pacjenta szczególnie gdy w czasie choroby miał on ostre śródmiąższowe zapalenie płuc. Co więcej, jeśli po przebytej chorobie obserwuje się u siebie, któreś z powikłań neurologicznych to koniecznie należy skorzystać z pomocy neurologa.