Wady postawy cz.7 - Wady kręgosłupa w obrębie klatki piersiowej

Oczywiste jest, że poprawna postawa ciała odgrywa kluczową rolę w naszym ogólnym zdrowiu i samopoczuciu. Jednym z obszarów, który często jest zaniedbywany, jest klatka piersiowa. Wadliwa postawa w tym obszarze może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i dyskomfortu. W tym artykule przyjrzymy się głównym nabytym i wrodzonym wadom postawy ciała w obrębie klatki piersiowej oraz sposobom, jak można im przeciwdziałać.

 

 

Nabyte skrzywienie kręgosłupa

Siedzenie z zaokrąglonymi ramionami i zaokrąglonymi plecami może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa w obrębie klatki piersiowej. Ta postawa nazywana jest potocznie "garbieniem się" i może prowadzić do poważnych problemów kręgosłupa, w tym bólu pleców i ograniczonej ruchomości. Zła postawa klatki piersiowej może również wpłynąć na nasze zdolności oddechowe. Gdy klatka piersiowa jest skrzywiona, płuca mają mniej miejsca do rozprężania się, co może prowadzić do trudności w oddychaniu. Długotrwałe problemy z postawą mogą nawet wpłynąć na naszą pojemność płuc. Skrzywienie kręgosłupa w obrębie klatki piersiowej może również wpływać na naszą szyję i ramiona. Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub smartfonem, często nachylają głowę w przód, co może prowadzić do bólu szyi i ramion oraz zwiększonego ryzyka wystąpienia syndromu cieśni nadgarstka.

Aby temu zapobiec, ważne jest, aby regularnie ćwiczyć mięśnie pleców i klatki piersiowej. Rozciąganie tych mięśni może również pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy. Ponadto, świadomość swojej postawy i dążenie do utrzymania prostego kręgosłupa podczas siedzenia i stania jest kluczowe.

 

Czym objawia się klatka piersiowa lejkowata?

Klatka piersiowa lejkowata, znana również jako klatką piersiową szewską (lub bardziej medycznie pectus excavatum), to wada wrodzona, która polega na wklęsłym (wklęśniętym) kształcie klatki piersiowej. Bardzo często jest następstwem:

  • wrodzonego zaburzenia rozwoju przepony
  • nieproporcjonalnego rozrostu chrząstek żebrowych
  • zaburzeniami w syntezie i dystrybucji kolagenu
  • w wyniku zaawansowanej krzywicy
  • niektórych chorób genetycznych, np. zespołu Marfana.

Objawia się to wgłębieniem lub wklęsłością w obszarze mostka, co może nadawać klatce piersiowej wygląd wklęsłego lejka. Wada ta może występować w różnym stopniu nasilenia, od łagodnego do bardzo wyraźnego. Objawy i konsekwencje klatki piersiowej lejkowatej mogą być różne w zależności od stopnia deformacji.

Leczenie klatki piersiowej lejkowatej zależy od stopnia nasilenia wady oraz od objawów i skutków, jakie wywołuje. W łagodnych przypadkach mogą być zalecane ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne, takie jak operacja korekty klatki piersiowej, aby przywrócić jej prawidłowy kształt. Osoby z klatką piersiową lejkowatą powinny skonsultować się z lekarzem, aby ustalić najlepszy plan leczenia i monitorować potencjalne komplikacje.

 

Czym jest klatka piersiowa kurza?

Termin klatka piersiowa kurza (klatka piersiowa gołębia) to potoczne określenie niektórych deformacji klatki piersiowej, które powodują, że wygląda ona podobnie do kształtu klatki piersiowej kurczaka (stąd nazwa). W rzeczywistości, w medycynie wadę tą określa się jako pectus carinatum lub pectus gallinatum.

Jest to wrodzona deformacja klatki piersiowej, która powoduje, że mostek i część klatki piersiowej wystają na zewnątrz. Deformacja ta jest mniej powszechna niż wyżej opisana pectus excavatum (klatka piersiowa lejkowata). Zwykle rozwija się po raz pierwszy podczas gwałtownego wzrostu, u dzieci i młodzieży w wieku 10 lat i starszych. Pectus carinatum może być wynikiem nieprawidłowego lub nierównomiernego wzrostu chrząstki mostka.

 

Oto niektóre z potencjalnych objawów i skutków wad postawy w obrębie klatki piersiowej:

  • Zmiany estetyczne: mogą być źródłem niepokoju estetycznego i wpłynąć na samoocenę pacjenta, zwłaszcza w okresie dorastania.
  • Problemy oddechowe: W przypadkach zaawansowanych deformacji klatki piersiowej, wady mogą ograniczać przestrzeń dostępną dla płuc i serca, co może prowadzić do trudności w oddychaniu i zmniejszenia wydolności fizycznej.
  • Ból i dyskomfort: Niektórzy pacjenci mogą doświadczać bólu pleców lub klatki piersiowej oraz dyskomfortu związanego z ułożeniem wklęsłości.
  • Problemy z sercem: W niektórych przypadkach klatka piersiowa lejkowata może wywierać nacisk na serce, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca lub innych problemów sercowych.
  • Zaburzenia psychiczne: Ze względu na wygląd klatki piersiowej, niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęk społeczny.

Wady w obrębie klatki piersiowej piersiową lekarz może zdiagnozować za pomocą oceny wizualnej. Jednak w niektórych przypadkach lekarz będzie prosił aby wykonać u dziecka prześwietlenie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Dzięki uzyskanym wynikom specjalista będzie mógł ocenić czy mostek rozwija się w prawidłowy sposób.

W oby przypadkach wyżej wymienionych wad leczenie może być różne w zależności od ich stopnia nasilenia oraz objawów, które im towarzyszą. U niektórych pacjentów z klatką piersiową kurzą można stosować terapię kompresyjną, która polega na noszeniu specjalnych aparatów lub gorsetów, aby stopniowo kształtować klatkę piersiową. Jest to tzw. leczenie ortotyczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczna operacja korekty klatki piersiowej. Operacje korekcyjne (np. metodą Nussa) wykonuje się głównie z przyczyn psychologicznych. Zarówno w przypadku klatki piersiowej lejkowatej jak i kurzej niezbędna będzie odpowiednia fizjoterapia. Warto wiedzieć, że do 18 roku życia nasze żebra i mostek są bardzo elastyczne dzięki czemu przy systematycznej i odpowiedniej pracy z fizjoterapeutą można uzyskać dobrą korektę wad postawy.   

 

Uwaga,

informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.