Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne to bolesny efekt nadmiernego narażenia skóry na szkodliwe promieniowanie UV. Skóra może ulec poparzeniu w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVA i UVB, nawet w przypadku stosowania wszelkich środków ostrożności. W takich sytuacjach ważne jest, aby szybko podjąć działania, które przyniosą ulgę i przyspieszą proces gojenia. Zazwyczaj występują po intensywnym działaniu słońca przez dłuższy czas, szczególnie w gorących i słonecznych warunkach.

 

 

 

Oparzenia słoneczne mogą być nie tylko bolesne, ale także zwiększają ryzyko powikłań, takich jak gorączka, nudności, bóle głowy, odwodnienie czy przewlekłe uszkodzenie skóry. Głównym powodem poparzeń słonecznych jest promieniowanie ultrafioletowe UVB, posiadające silne właściwości rumieniowórcze. Natomiast promieniowanie UVA, które charakteryzuje się znacznie dłuższą długością fali, odpowiedzialne jest za powstawanie przebarwień na skórze i fotostarzenie. Dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem, stosując środki ochrony przeciwsłonecznej i unikając długotrwałej ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia.

 

JAK ROZPOZNAĆ OPARZENIE SŁONECZNE

Pierwsze symptomy oparzenia słonecznego zazwyczaj pojawiają się po kilku godzinach od ekspozycji skóry na słońce. Dlatego ważne jest, aby rozważnie podchodzić do czasu spędzanego na tzw. pełnym słońcu. Nawet jeśli w ciągu dnia nie zaobserwujemy żadnych skutków ubocznych opalania, jego konsekwencje możemy odczuć wieczorem. Oparzenia słoneczne są zwykle charakteryzowane przez takie objawy jak:

  • zaczerwienienie skóry
  • obrzęk skóry
  • ból i uczucie pieczenia, nasilający się przy dotykaniu
  • podatność na swędzenie

 

W zależności od nasilenia, oparzenia słoneczne mogą mieć różne stopnie, takie jak:

Stopień I

Skóra jest zaczerwieniona, może wystąpić lekki ból i uczucie pieczenia. Skóra jest przesuszona i może delikatnie się łuszczyć. Zwykle dolegliwości związane z tym rodzajem oparzenia ustępują po około 2-3 dniach.

 

Stopień II

Oprócz zaczerwienienia, skóra może się łuszczyć i schodzić płatami, tworzą się pęcherze wypełnione płynem surowicznym i objawia się silny ból. Bardzo częstym objawem są tez nudności, gorączka oraz ból głowy. Dolegliwości utrzymują się znacznie dłużej, nawet przez kilka tygodni. Ten rodzaj oparzenia najczęściej występuje, gdy po raz pierwszy w sezonie eksponujemy miejsce, które zazwyczaj jest osłonięte od promieni słonecznych.

 

Stopień III

Oparzenie jest bardziej rozległe, obejmując głębsze warstwy skóry, objawiają się poważne pęcherze, obrzęk i silny ból. W przypadku oparzeń słonecznych III stopnia, uszkodzeniu ulega nie tylko sam naskórek, ale także skóra właściwa, a nawet nerwy, a bardziej precyzyjnie – receptory czuciowe. W przypadku tego typu oparzenia niezbędna jest konsultacja lekarska, a sama rekonwalescencja może potrwać nawet kilkanaście tygodni.

 

JAK RADZIĆ SOBIE Z OPARZENIEM SŁONECZNYM

W przypadku zauważenia pierwszych oznak poparzenia słonecznego, należy zacząć działać jak najszybciej. Pierwszą reakcją powinno być natychmiastowe zaprzestanie dalszej ekspozycji słonecznej. A następnie zastosowanie szeregu czynności, które pomogą nam zastopować proces dalszego uszkadzania tkanek i wspomóc ich regenerację. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że poniższe wskazówki będą przydatne tylko w przypadku wystąpienia oparzeń I stopnia. Stopień II i III będzie wymagał skorzystania z konsultacji lekarskiej.

1. Schładzanie skóry

Pierwszym krokiem w łagodzeniu oparzeń słonecznych jest schłodzenie skóry. W tym przypadku sprawdzi się stosowanie zimnych okładów oraz chłodna kąpiel. Należy jednak unikać zbyt zimnej wody, gdyż może to prowadzić do jeszcze większego podrażnienia i narazić skórę na niepotrzebny szok termiczny. Schładzanie skóry pomoże złagodzić ból, zmniejszyć zaczerwienienie i zmniejszyć obrzęk.

2. Nawilżanie skóry

Oparzenia słoneczne prowadzą do utraty wilgoci z powierzchni skóry, dlatego ważne jest regularne jej nawilżanie. W aptekach dostępnych jest szereg delikatnych balsamów, emulsji i pianek z efektem chłodzącym. Warto szukać takich zawierających w swoim składzie D-pantenol (prowitaminę B5), alantoinę lub kwas hialuronowy. Składniki te poza tym, że nawilżą przesuszoną skórę, zmniejszą też uczucie swędzenia i pomogą zapobiegać łuszczeniu się skóry. Należy pamiętać, by unikać stosowania ciężkich i tłustych kremów, których konsystencja blokuje możliwość odprowadzania ciepła ze skóry, co tylko zwiększy uczucie pieczenia i ból.

3. Naturalne środki łagodzące

Wiele naturalnych składników może przynieść ulgę skórze poparzonej przez słońce. Aloes jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków łagodzących. Wyciśnij żel z liści aloesu i nałóż go na oparzone miejsca. Działa on kojąco, łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Inne naturalne środki, które mogą pomóc to: jogurt naturalny, maślanka lub kefir. Produkty te pomogą przywrócić skórze naturalne pH, a dodatkowo odżywią ją i natłuszczą.

4. Unikanie dalszej ekspozycji na słońce

Po doświadczeniu oparzeń słonecznych ważne jest, aby unikać dalszej ekspozycji na słońce, szczególnie w najgorętszych godzinach dnia. Słońce może dalej podrażniać już wrażliwą skórę i pogorszyć oparzenia. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w luźne, lekkie ubrania, które chronią skórę i załóż kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo, nawet jeżeli minęło już kilka dni od pierwszych symptomów oparzenia słonecznego i nie odczuwacz już żadnych negatywnych skutków, skóra w dalszym ciągu jest delikatna i może dużo szybciej ulec ponownemu uszkodzeniu.

5. Spożywanie odpowiednich pokarmów

Niektóre pokarmy mogą wspomagać gojenie oparzeń słonecznych i ogólnie wzmacniać skórę. Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, jagody, kiwi czy papryka, ponieważ ta witamina jest ważna dla produkcji kolagenu, który pomaga w gojeniu skóry. Spożywaj także pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak ryby, orzechy czy nasiona lniane, które działają przeciwzapalnie i mogą wspomagać regenerację skóry.

6. Przyjmowanie leków przeciwbólowych

W przypadku silnego bólu związanego z oparzeniami słonecznymi, można wziąć leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj jednak, że zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza lub przeczytać ulotkę dołączoną do leku.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ OPARZENIOM SŁONECZNYM

Najlepszą metodą na zapobieganie oparzeniom słonecznym jest stosowanie profilaktyki i unikanie nadmiernej ekspozycji. Zgodnie z zasadą, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.  Jest jednak kilka rzeczy, do których powinniśmy przyłożyć szczególną uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji opalania.

1. Stosuj kremy do opalania o odpowiednim SPF

Korzystanie z kremów do opalania jest niezwykle ważne dla zapobiegania oparzeniom słonecznym. Wybieraj kremy o wysokim wskaźniku SPF (faktorze ochrony przeciwsłonecznej), minimum SPF 30 lub wyższym. Pamiętaj, żeby nakładać krem co najmniej 30 minut przed ekspozycją na słońce i regularnie go odnawiać co 2-3 godziny, a także po kontakcie ze wodą lub poceniu się.

2. Wybieraj odpowiednie ubrania

Noszenie odpowiednich ubrań może znacząco przyczynić się do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybieraj ubrania z długimi rękawami, długie spodnie i szerokie kapelusze, które chronią twarz, ramiona, szyję i nogi. Preferuj ubrania wykonane z gęstego i naturalnego materiału, które zapewniają lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

3. Unikaj ekspozycji w najgorętszych godzinach dnia

Najintensywniejsze promieniowanie słoneczne występuje między godziną 10:00 a 16:00. Stosuj środki ostrożności i unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce w tym czasie. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, poszukaj cienia lub schroń się pod parasolem, aby zminimalizować bezpośredni kontakt skóry z promieniami słonecznymi.

4. Załóż okulary przeciwsłoneczne

Oczy również wymagają ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybieraj okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieniowania UVA i UVB. Odpowiednio dobrane okulary ochronne pomogą zredukować ryzyko uszkodzenia oczu i powiązanych z tym problemów zdrowotnych.

5. Używaj dodatkowych środków ochrony

Oprócz kremów do opalania, warto zastosować dodatkowe środki ochrony przeciwsłonecznej, takie jak lekkie szale, chusty czy nakrycia głowy. Można również poszukać odzieży z wbudowaną ochroną przeciwsłoneczną, która oferuje dodatkowy poziom ochrony skóry.

6. Pamiętaj o nawodnieniu

Podczas ekspozycji na słońce, organizm może łatwo odwodnić się. Pamiętaj o regularnym spożywaniu wody. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które mogą prowadzić do dodatkowej utraty wody.

7. Bądź świadomy skutków ubocznych niektórych leków

Niektóre leki, antybiotyki oraz napary z ziół mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Przed rozpoczęciem ich stosowania zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania informacji na temat ewentualnych skutków ubocznych związanych z ekspozycją na słońce.

 

 

Oparzenia słoneczne mogą być bolesne i irytujące, ale istnieje wiele skutecznych sposobów łagodzenia ich objawów. Schładzanie skóry, nawilżanie, stosowanie naturalnych środków łagodzących, unikanie dalszej ekspozycji na słońce, spożywanie odpowiednich pokarmów oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych to kilka szybkich i skutecznych sposobów, które pomogą przyspieszyć proces gojenia i zapewnią ulgę podrażnionej skórze. Jednak pamiętaj, że w przypadku poważnych oparzeń lub gdy objawy nie ustępują, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

Uwaga,

informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.