Jak prawidłowo skompletować apteczkę na wakacyjny wyjazd?

 

Wakacyjne podróże to czas radości, przygód i odpoczynku. Jednak niezależnie od tego, czy planujesz długą wyprawę przez kraje egzotyczne czy krótki wypad nad morze, zawsze warto mieć przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę. Choć zawartość apteczki może różnić się w zależności od celu podróży lub wieku naszych współtowarzyszy, kilka podstawowych elementów zawsze powinno się znaleźć w jej wnętrzu.

 

1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Bóle głowy czy gorączka mogą zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc mieć przy sobie leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, najlepiej wybrać środek, który działa na wszystkich wymienionych obszarach. W aptece należy więc szukać leków zawierających ibuprofen lub paracetamol. Jeżeli podróżujemy z małymi dziećmi, przyda się również lek w formie zawiesiny.

 

2. Preparaty na ukąszenia owadów

Co roku w okresie wakacyjnym, zwłaszcza wieczorami, w pobliżu zbiorników wodnych, w lasach i na łąkach obserwujemy nasilone działania insektów. W zależności od miejsca podróży, owady mogą być nie tylko uciążliwe, ale również nieść ze sobą ryzyko przenoszenia różnych groźnych chorób. Must have naszej podróży powinno być więc zaopatrzenie się w jakiś preparat ochronny, najskuteczniejszym będzie silny repelent na bazie DEET. Poza odstraszaczem na owady, w apteczce dobrze mieć preparat przeciwko ukąszeniom, który szybko złagodzi obrzęk, świąd oraz zaczerwienienie. Możemy wybrać maść lub żel z hydrokortyzonem lub innym składnikiem aktywnym, a jeżeli jesteśmy alergikami, także doustne leki przeciwalergiczne.

 

3. Środki przeciwbólowe na stłuczenia i zwichnięcia

Wakacje to nie tylko czas leżenia na plaży. Niektórzy z nas preferują aktywne spędzanie wolnego czasu, takie jak górskie wędrówki, sporty wodne, czy jazda na rowerze. Podczas takich aktywności o wypadek lub kontuzję nietrudno. Dlatego warto mieć pod ręką spray chłodzący i żel przeciwbólowy na stłuczenia i zwichnięcia, które pomogą złagodzić ból i obrzęk oraz bandaż jeśli kontuzja okazałby się poważna i potrzebne byłoby unieruchomienie kończyny.

 

4. Plastry i opatrunki

Plastry i opatrunki są niezbędne w przypadku drobnych skaleczeń czy otarć. Dobrze jest wybierać plastry wodoodporne oraz większe opatrunki jałowe, przydatne w przypadku większych ran. Poza opatrunkami, istotnym elementem jest również posiadanie ze sobą środka antyseptycznego. Mała buteleczka środka o szerokim spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego i zawierającego oktenidynę będzie najbardziej uniwersalnym wyborem.

 

5. Leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Wakacyjne podróże często niosą ze sobą ryzyko wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak ból brzucha, nudności, wzdęcia i biegunka, szczególnie wtedy, gdy odwiedzamy miejsca o odmiennej florze bakteryjnej niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Aby zapewnić sobie ulgę w przypadku wystąpienia takich dolegliwości, warto włączyć do wakacyjnej apteczki węgiel leczniczy lub preparaty z nifuroksazydem. W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, musimy także pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów, w czym pomogą nam tabletki i saszetki z preparatami do rozpuszczenia w wodzie.

 

6. Preparaty na alergie

Jeśli masz skłonność do alergii, pamiętaj o umieszczeniu w apteczce leków przeciwhistaminowych lub preparatów łagodzących objawy alergii. Mogą one pomóc w przypadku reakcji alergicznej na pokarmy, owady lub inne czynniki alergiczne.

 

7. Środki na oparzenia słoneczne

Chronienie skóry przed słońcem i odpowiednia pielęgnacja to ważne elementy zdrowego wypoczynku. Dlatego bez względu na preferowaną aktywność spędzania wolnego czasu należy zabrać ze sobą krem z wysoką ochroną UVA i UVB. Jeśli już jednak przydarzy nam się oparzenie słoneczne dobrze w wakacyjnej apteczce mieć ze sobą delikatny preparat łagodząco-nawilżający, np. zawierający d-pantenol.

 

Przygotowanie apteczki na wakacyjny wyjazd to ważny krok, który pomoże Ci zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo podczas podróży. Warto dostosować jej zawartość do celu podróży i własnych potrzeb oraz wziąć pod uwagę wiek naszych współtowarzyszy, zwłaszcza jeśli podróżować z nami będą osoby starsze lub dzieci. Ważne jest także regularne sprawdzanie dat ważności leków i uzupełnianie apteczki przed każdym wyjazdem. Biorąc pod uwagę te wskazówki, będziesz gotowy na wszelkie ewentualności i będziesz mógł cieszyć się spokojem w trakcie wakacyjnych przygód.