Raport Top Disruptors in Healthcare: Nowa Era Innowacji Medycznych

Przygotuj się na fascynującą podróż po dynamicznie rozwijającym się sektorze MedTech! Raport "Top Disruptors in Healthcare" to przepustka do odkrywania najbardziej innowacyjnych projektów, zmieniających zasady gry w dziedzinie opieki zdrowotnej. Wyjątkowy charakter tej publikacji opiera się na bogatej analizie rynku startupowego oraz inspirujących historiach sukcesu. W tegorocznej edycji raportu prezentujemy łącznie 151 startupów, spośród których 125 pochodzi z Polski, a 26 z Europy Środkowo - Wschodniej.

             

 

 

O Raporcie “Top Disruptors in Healthcare”

Publikacja opiera się na kompleksowych informacjach zebranych przy użyciu standaryzowanego narzędzia ankietowego, opracowanego we współpracy z ekspertami branżowymi. Ankieta została zaprojektowana tak, aby zebrać i przeanalizować najważniejsze informacje o startupach prezentowanych w raporcie, dotyczące m.in. wprowadzanych przez nie rozwiązaniach technologicznych, ich konkurencyjności, a także danych dotyczących organizacji, aktualnych potrzeb, wyzwań, oraz ekspansji zagranicznej i finansowania.

 

- Raport jest mostem, który łączy świat innowacji medycznych z potrzebami sektora ochrony zdrowia. Startupy z Raportu "Top Disruptors in Healthcare" to jednocześnie społeczność ambitnych wizjonerów i przedsiębiorców, tworzących ekosystem, w którym innowacje rodzą się i rozwijają. Wraz z Raportem, odważnie kierujemy się ku przyszłości, w której pacjenci i lekarze mają dostęp do najnowocześniejszych technologii, które poprawiają jakość życia i skuteczność terapii. Razem tworzymy przyszłość sektora ochrony zdrowia - wskazuje Karolina Kornowska, Project Manager Koalicji AI w Zdrowiu oraz Polskiej Federacji Szpitali.

 

Celem Raportu jest również wsparcie startupów medycznych w zakresie finansowania. Autorzy Raportu zdają sobie sprawę, że jednym z największych wyzwań, z jakimi borykają się startupy, jest brak odpowiednich środków finansowych potrzebnych do rozwoju i skalowania swoich innowacyjnych rozwiązań medycznych. Dlatego Raport ma na celu dostarczenie rzetelnych informacji o startupach medycznych, ich modelach biznesowych, osiągnięciach i potencjale, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów i instytucji biznesowych. Dzięki temu, startupy mają większe szanse na pozyskanie niezbędnego wsparcia finansowego i strategicznego, które pozwolą im kontynuować rozwój, badania, testowanie oraz wprowadzanie innowacji na rynek.

 

- PZU Zdrowie od początku wspiera inicjatywę "Top Disruptors in Healthcare" i inwestuje w obszar innowacji. Z satysfakcją obserwujemy rozwój Raportu, który obrazuje dynamikę całego rynku medtech w Polsce. Tegoroczne wyniki pokazują, że kierunki współpracy PZU Zdrowie ze startupami odpowiadają na rzeczywiste potrzeby pacjentów. Obecnie w naszych placówkach medycznych prowadzimy pilotaże rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, wspierających pracę lekarzy w zakresie diagnostyki m.in. w dziedzinie kardiologii - mówi Karolina Helmin-Biercewicz, członek Zarządu PZU Zdrowie, odpowiedzialna za obszar doświadczeń pacjenta, marketingu, komunikacji, sponsoringu i ESG.

 

 - Postęp technologiczny przyspiesza nieustannie. Widzimy to, obserwując rosnący potencjał sztucznej inteligencji, która zdominowała tegoroczną debatę publiczną. Nowatorskie technologie umożliwiają nam już m.in. opracowywanie skutecznych substancji leczniczych, upraszczanie i usprawnianie diagnostyki, a także pozwalają na odciążanie pracowników sektora ochrony zdrowia. Ewolucja naukowa dzieje się na naszych oczach. Nie pozostaje nam nic innego, jak za nią nadążyć. Medycyna nie może pozwolić sobie na zastój i obojętność wobec najnowszych odkryć i technologii. Od tego, na ile sprawnie będziemy reagować na zmieniający się świat, zależy życie i zdrowie pacjentów.  – mówi nam Karolina Tkaczuk, dyrektor ds. współpracy akademickiej i innowacyjności w AstraZeneca Pharma Poland.

 

Wybrane statystyki z Raportu “Top Disruptors in Healthcare”

Obszary działania startupów medycznych są niezwykle różnorodne, ale wyniki raportu jednoznacznie wskazują, że onkologia (17% badanych) oraz kardiologia (17% badanych) cieszą się największym zainteresowaniem. Wyniki te nie różnią się od zeszłorocznych.

 

Analizując sektory działania startupów medycznych, wzrost zainteresowania rozwiązaniami opartymi o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w sektorze medycznym jest niezwykle dynamiczny. Aż 75 startupów (60% badanych) wskazało, że rozwija swoje rozwiązanie w sektorze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Świadczy to prawdopodobnie o rosnącej świadomości i przekonaniu zarówno startupów, jak i społeczeństwa, że AI ma potencjał do zrewolucjonizowania opieki zdrowotnej. Dzięki analizie ogromnych ilości danych medycznych, systemy oparte o AI mogą wskazywać na potencjalne zagrożenia zdrowotne, przewidywać skutki terapii oraz wspomagać podejmowanie decyzji klinicznych. Nie dziwi zatem, że drugim najbardziej popularnym sektorem działania startupów są dane medyczne (38% badanych), które stanowią fundament w podejmowaniu decyzji klinicznych i rozwijaniu sztucznej inteligencji.

 

- Rynek startupów medycznych wykorzystujący sztuczną inteligencję jest bardzo istotny. Dzięki rozwojowi technologii medycznej oraz opieki zdrowotnej jesteśmy w stanie lepiej i dłużej żyć. Jesteśmy świadkami tego, jak AI przyśpiesza prace naukowe i badawcze. Potrafi analizować znacznie większe zasoby danych niż dotychczasowe rozwiązania, dzięki czemu diagnostyka już staje się łatwiejsza i szybsza. Dlatego też wsparcie projektów opisujących ekosystem startupów medycznych i ich popularyzacja są dla nas tak ważne. Wiele startupów koncentruje się na analizie danych, która jest podstawą do badań naukowych i rozwoju innowacyjnych rozwiązań – stwarza to ogromne możliwości do zastosowania AI – dodaje Michał Kramarz, szef Google for Startups w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

Większość respondentów (75% badanych) stwierdziła, że rosyjska inwazja na Ukrainę nie miała wpływu na ich działalność. Może to sugerować, że działalność polskich startupów w dużej mierze nie jest bezpośrednio powiązana z sytuacją polityczną czy gospodarczą w tym państwie.

 

W tegorocznej edycji Raportu, startupy wskazywały, że z kolei największy problem w rozwoju ich rozwiązania stanowi znalezienie inwestora / finansowania (44% badanych). Wynik ten nie zmienił się za bardzo w porównaniu do zeszłego roku, podobnie jak w przypadku problemu, którym jest promocja i sprzedaż rozwiązania (w tegorocznej edycji problem ten zidentyfikowało 35% badanych). Trudności w pozyskiwaniu środków finansowych i inwestorów mogą wpływać na utrudniony rozwój i skalowanie ich rozwiązań. Ponadto, może wiązać się to także z problemem w prowadzeniu efektywnej promocji i sprzedaży, jako że marketing wymaga środków pieniężnych.

 

Wśród instytucji, z którymi startup najczęściej współpracuje nadal są placówki medyczne (62% badanych), chociaż trend ten zdaje się spadać w ostatnich latach (w drugiej edycji było to 70%, natomiast w trzeciej już tylko 63%). Współpraca z placówkami medycznymi jest kluczowa dla startupów medycznych, ponieważ umożliwia im testowanie, wdrażanie i doskonalenie swoich rozwiązań w rzeczywistym środowisku medycznym. Jak wynika z Przeglądu „AI to nie Sci-Fi”, opublikowanego przez Polską Federację Szpitali we współpracy z Koalicją AI w zdrowiu i zespołem ekspertów wZdrowiu, rozwiązania medyczne, w tym startupów medycznych z Raportu, już teraz są wdrożone w niektórych szpitalach i świetnie działają w praktyce.

 

W toku badań do raportu ustalono, że ponad połowa startupów (54% badanych), została założona przez zespół składający się wyłącznie z mężczyzn. Mieszane zespoły założycieli dotyczą 45% startupów. Startupy założone wyłącznie przez kobiety stanowią mniejszość. W badanej grupie tylko 2 startupy (1% badanych) zostały założone przez zespół składający się wyłącznie z kobiet. . Jest to wyjątkowo niska liczba w porównaniu do udziału mężczyzn jako founderów.

 

Na potrzeby raporty przeanalizowano także sposoby finansowania.  Źródłem funduszy w ponad połowie przypadków (56% badanych) są środki własne założycieli. Respondenci finansują swoje przedsięwzięcia również dzięki inwestycjom prywatnych inwestorów (41% badanych) oraz z grantów funduszy europejskich (40% badanych). Pieniądze od polskich funduszy VC pozyskała jedna trzecia startupów, a od zagranicznych  tylko 13% - co może być niepokojącym objawem świadczącym o małym zainteresowaniu funduszy zagranicznych polskim rynkiem startupów medycznych.

 

            Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badań rynku startupowego w najnowszej, czwartej edycji Raportu “Top Disruptors in Healthcare”, opublikowanego podczas międzynarodowej Konferencji AI & MEDTECH CEE!

 

Wspólnie działamy na rzecz przyszłości startupów medycznych

Tegorocznymi Partnerami Głównymi Raportu “Top Disruptors in Healthcare” są AstraZeneca, Google for Startups oraz PZU Zdrowie. Partnerem Wspierającym jest Kancelaria DZP. Są to czołowe organizacje branżowe, napędzające również rozwój innowacji w sektorze MedTech, które wspierają nas od czasu początkowych edycji Raportu. Ich zaangażowanie oraz długotrwałe wsparcie przyczyniają się do realizacji naszej wizji i postępu w dziedzinie ochrony zdrowia.

 

Raport “Top Disruptors in Healthcare” to nie tylko kolejna publikacja, lecz prawdziwa mapa drogowa przyszłości medycyny, która ukazuje, jak nowatorskie technologie i startupy przyczyniają się do transformacji opieki zdrowotnej. Zachęcamy do zapoznania się z Raportem na stronie internetowej Koalicji “AI w Zdrowiu” - https://aiwzdrowiu.pl/raport-tdih/

 

Raport jest dostępny w dwóch wersjach - podstawowej, która jest darmowa dla wszystkich zainteresowanych, oraz rozszerzonej, płatnej, która zawiera pełne informacje na temat każdego ze 151 startupów medycznych.

 

Uwaga,

informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.