Ostroga piętowa - bolesny osteofit

Ostroga piętowa to mały, kościsty wyrostek, który tworzy się na kości piętowej w kierunku przedniej części stopy. Powstaje w wyniku przewlekłego naciągania i mikrourazów więzadeł i tkanki łącznej w okolicy podeszwowej stopy. W rezultacie dochodzi do nadmiernej produkcji kości w miejscu przyczepu więzadła podeszwowego, co bezpośrednio prowadzi do powstania tzw. kolca.

 

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA OSTROGI PIĘTOWEJ

Ostroga piętowa może pojawić się u osób prowadzących różne style życia i o różnych stopniach aktywności fizycznych. Jej pojawienie się nie jest zależne od płci, gdyż w podobnym stopni dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ponieważ powstawanie ostrogi jest związane z mikrourazami w tkankach pięty, jako przyczyny wskazuje się kilka czynników:

 

1. Nadwaga

Dodatkowy ciężar ciała zwiększa obciążenie stopy, co może prowadzić do przeciążenia i uszkodzenia tkanek pięty.

 

2. Niewłaściwe obuwie

Noszenie obuwia o złej amortyzacji, braku wsparcia łuku stopy lub zbyt ciasnego może powodować nadmierne obciążenie pięty i sprzyjać powstawaniu ostrogi piętowej.

 

3. Aktywność fizyczna

Wykonywanie intensywnych, wyskokowych aktywności, takich jak bieganie, skoki czy aerobik, może prowadzić do nadmiernego obciążenia pięty i powstawania mikrourazów.

 

4. Długotrwałe stanie lub chodzenie po twardym podłożu

Praca lub inna aktywność, która wymaga długotrwałego stania, lub chodzenia na twardych powierzchniach, takich jak beton czy płytki ceramiczne, może powodować przewlekłe podrażnienie i uszkodzenie tkanek pięty.

 

5. Płaskostopie lub wysokie podbicie stopy

Nieprawidłowe ułożenie stopy, takie jak płaskostopie (brak wyraźnego łuku stopy) lub wysokie podbicie stopy, może powodować nierównomierne obciążenie pięty i przyczyniać się do powstawania ostrogi piętowej.

 

OBJAWY OSTROGI PIĘTOWEJ

Najbardziej charakterystycznym objawem ostrogi piętowej jest ból w okolicy pięty. Zazwyczaj jest on najbardziej odczuwalny przy pierwszym kroku po przebudzeniu rano lub po dłuższym siedzeniu. Ból może mieć różny charakter - może być tępy, piekący, łagodny lub ostry. W niektórych przypadkach ból może promieniować wzdłuż podeszwowej strony stopy, osiągając obszar łuków stopy lub łydki. Często objawy pogarszają się podczas długotrwałego chodzenia, biegania lub stania. Może również występować sztywność i trudności w poruszaniu się po przebudzeniu.

 

DIAGNOSTYKA OSTROGI PIĘTOWEJ

Diagnoza ostrogi piętowej opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz badaniu fizykalnym przeprowadzonym przez lekarza, które stanowią podstawę dalszej diagnostyki. Podczas badania palpacyjnego bardzo często pacjent odczuwa ból w miejscu przyczepu więzadła podeszwowego. Aby potwierdzić wstępną diagnozę lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak prześwietlenie rentgenowskie, ultrasonografię lub rezonans magnetyczny, w celu potwierdzenia obecności ostrogi piętowej, oceny jej rozmiaru oraz wpływu na otaczające struktury.

 

METODY LECZENIA OSTROGI PIĘTOWEJ

W większości przypadków ostroga piętowa może być skutecznie leczona za pomocą metod zachowawczych. Pierwszym krokiem jest zmniejszenie obciążenia stopy poprzez unikanie długotrwałego stania lub chodzenia na twardym podłożu. Wsparcie i amortyzacja stopy są kluczowe, dlatego zaleca się stosowanie podpórek ortopedycznych lub wkładek, które pomagają w rozłożeniu obciążenia i redukują napięcie na powięzi podeszwowej. Terapia fizyczna, tak jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stopy i łydki, może pomóc w poprawie elastyczności tkanek i zmniejszeniu bólu. W niektórych przypadkach, gdy ból jest silny i pacjent nie reaguje na wprowadzone metody leczenia, lekarz może zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub zadecydować o iniekcji w okolice pięty zastrzykiem z kortykosteroidami, aby złagodzić ból i zapalenie. W przypadkach opornych na powyższe metody leczenia, zwłaszcza gdy ból jest uporczywy i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, lekarz może rozważyć również terapię falami uderzeniowymi lub ewentualnie zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu ostrogi piętowej.

 

PROFILAKTYKA

Aby zapobiegać wystąpieniu ostrogi piętowej lub zapobiec nawrotom, istotne jest stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych. Osoby z nadwagą powinny dążyć do utrzymania zdrowej masy ciała, co zmniejsza obciążenie stopy i redukuje ryzyko urazów. Wybór odpowiedniego obuwia jest kluczowy - należy nosić buty, które zapewniają odpowiednią amortyzację i wsparcie stopy, szczególnie w obszarze pięty i łuków stopy. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających mięśnie stopy i łydki, takich jak ćwiczenia na rolce do masażu stopy, może pomóc w utrzymaniu elastyczności tkanek i zmniejszeniu ryzyka uszkodzeń. Ważne jest również unikanie przeciążenia stopy, odpowiednie rozgrzewanie przed aktywnością fizyczną oraz unikanie gwałtownego zwiększania intensywności treningu.