Zdrowotne korzyści jazdy na rowerze

 

 

Rower jest jednym z najbardziej wszechstronnych środków transportu. Jest prosty w obsłudze, ekonomiczny w użytkowaniu i umożliwia szybsze poruszanie się w zatłoczonych miastach niż samochód lub komunikacja miejska. Ale jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą jazda na rowerze? Najważniejszą z nich jest poprawa kondycji fizycznej i zdrowia. Przesiadając się z samochodu na rower, troszczymy się nie tylko o siebie, ale także o środowisko. Możemy lepiej poznać otoczenie, zatrzymując się tam, gdzie chcemy. Zaskakująco duża liczba Polaków (ok. 70 proc.) korzysta chętnie z roweru. Jednak często traktujemy go jako formę rekreacji od czasu do czasu. Niestety, nie zdajemy sobie sprawy, że ta przyjemna forma aktywności jest niezwykle istotna dla zdrowia i ma korzystny wpływ na nasz organizm. Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści zdrowotne, jakie może przynieść regularna jazda na rowerze.

 

POPRAWA WYDOLNOŚCI

Ruch i regularna aktywność fizyczna mogą znacznie ograniczyć spadek naszej wydolności tlenowej. Dzięki temu osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i regularnie trenują, mogą być samodzielne i niezależne fizycznie nawet po osiągnięciu 90. roku życia i dłużej. Jazda na rowerze przyczynia się do poprawy naszej kondycji fizycznej. Już po ukończeniu 25. roku życia, nasz maksymalny pułap tlenowy VO2, czyli wskaźnik mierzący zdolność organizmu do pobierania tlenu, zaczyna się zmniejszać. Co więcej, osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, mogą doświadczyć nawet 9% spadku w ciągu 10 lat, a większość niećwiczących osób wartość progową, czyli taką która uniemożliwia samodzielne podołanie codziennym obowiązkom, osiąga średnio w wieku 74lat. Ruch i aktywność fizyczna mogą znacząco ograniczyć spadek naszej wydolności tlenowej, a jazda na rowerze świetnie się do tego nadaje.

 

WSPOMAGANIE PRACY SERCA I UKŁADU KRĄŻENIA

Osoby regularnie jeżdżące na rowerze, nawet w celach rekreacyjnych zmuszają mięsień sercowy do intensywniejszej pracy podczas wysiłku, przez co bezpośrednio zwiększa się objętość wyrzutowa serca oraz jego pojemność minutowa. Przekłada się to na zmniejszenie częstotliwości skurczów w fazie spoczynku, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie ciśnienia krwi. W trakcie samej jazdy na rowerze, następuje natomiast wzrost tętna, a krew w żyłach krąży szybciej, co przeciwdziała powstawaniu żylaków i zakrzepów. Jazda na rowerze może być zatem traktowana jako jedna z metod profilaktyki chorób układu krążenia, dodatkowo zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawałów serca, czy udarów.

 

WZMOCNIENIE MIĘŚNI

W trakcie codziennych przejażdżek rowerowych do pracy angażowane są różne grupy mięśniowe. Wzmocnienie następuje w łydkach, udach, pośladkach, ale również w mięśniach rąk i brzucha – w szczególności tzw. mięśniach głębokich - odpowiadających za stabilizację kręgosłupa. Dlatego regularne jeżdżenie na rowerze poprawia postawę ciała oraz kształtuje sylwetkę, a dodatkowo zwiększa siłę mięśni oraz zmniejsza bóle pleców. Rower jest również doskonałym narzędziem rehabilitacji kończyn dolnych, polecany w szczególności dla osób cierpiących na dolegliwości stawowe, ponieważ nie obciąża nadmiernie układu szkieletowego, w porównaniu np. do biegania.

 

REDUKCJA WAGI

Jazda na rowerze, przy stosowaniu odpowiedniej diety, może przyczynić się do redukcji niepożądanej tkanki tłuszczowej. Stała, umiarkowanie intensywna jazda, to rodzaj treningu aerobowego,  w trakcie którego organizm korzysta bezpośrednio z zapasów tkanki tłuszczowej, spalając ją w celu dostarczenia energii potrzebnej do wykonywania pracy. Efektem ubocznym takiego rodzaju treningu, poza spalaniem tkanki tłuszczowej, jest też zwiększenie metabolizmu oraz poprawa wytrzymałości i kondycji. Organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po półgodzinnym treningu, jednak podczas godzinnej jazdy na rowerze jesteśmy w stanie spalić nawet 800kcal. Warto zauważyć, że taki rodzaj treningu z uwagi na bezpieczeństwo i niewielkie obciążenia stawów jest polecany, jako jedna z pierwszych aktywności dla osób borykających się z nadwagą.

 

POPRAWA SAMOPOCZUCIA

Podczas jazdy na rowerze wzrasta też poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia w naszym organizmie, co podobnie jak jedzenie czekolady, pozytywnie wpływa na nasz nastrój i dobre samopoczucie. Dodatkowo, odpowiednio dotleniony mózg znacznie łatwiej radzi sobie ze stresem, zapamiętywaniem i jest znacznie bardziej efektywny i skoncentrowany w trakcie całego dnia pracy. Obserwuje się też znaczący wzrost jakości snu i  zniwelowanie problemów z bezsennością.

 

DODATKOWE KORZYŚCI

Prócz korzyści zdrowotnych, jazda na rowerze ma również ogromny wpływ na nasze środowisko. Brak emisji szkodliwych gazów do atmosfery sprawia, że rower jest jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu. Przyczynia się to do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, zmniejszenia hałasu ulicznego i poprawy jakości życia w naszych miastach. Dodatkowo jest to bardzo ekonomiczny środek transportu, pozwalający zaoszczędzić czas i tysiące złotych rocznie, przy okazji omijając kilometrowe korki w godzinach szczytu.